Szczycieńskie muzeum już po raz drugi z rzędu włączyło się w obchody Dni Bretanii organizowane przez Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie. Z niecodziennym koncertem opartym na celtyckich wierzeniach i legendach wystąpił tu bretoński duet harfistów Myrdhin.

Przy dźwiękach harf

Czwartkowy wieczór (6 listopada) upłynął w Muzeum Mazurskim pod znakiem harfy. W wypełnionej po brzegi sali kaflowej wystąpił bretoński duet Myrdhin, tworzony przez małżeństwo instrumentalistów i wokalistów - Zil oraz Remiego Chauvet. Oboje od 1990 r. występują razem na całym świecie, prezentując tradycyjną muzykę celtycką oraz oparte na niej własne kompozycje. Podczas wizyty w Szczytnie artystom towarzyszył współtwórca olsztyńskiej „Borussii” poeta Kazimierz Brakoniecki, obecnie dyrektor Centrum Polsko-Francuskiego Cotes d’Armor Warmia i Mazury w Olsztynie. Przed rokiem gościł on w muzeum, przybliżając szczytnianom kulturę, historię i obyczaje Bretończyków. Ubiegłoroczne spotkanie odbywało się w ramach organizowanych przez Centrum Dni Bretanii. Wówczas padła obietnica, że kultura tego tajemniczego i pięknego regionu Francji ponownie zawita do Szczytna. Występ duetu

harfistów stanowił więc jej spełnienie.

Muzycy zaprezentowali program pt. „Kalendarz drzew”, będący interesującą wyprawą w świat celtyckich wierzeń, legend i mitów. W przerwach pomiędzy poszczególnymi utworami, artyści objaśniali słuchaczom ich znaczenie związane przede wszystkim z przyrodą. Celtowie, jako lud bardzo blisko związany z naturą, stworzyli nawet kalendarz, w którym poszczególne miesiące nosiły nazwy drzew i krzewów uznawanych za święte. Z każdym z nich wiąże się określona tematyka i przesłanie.

Spotkanie z kulturą celtycką w szczycieńskim muzeum przyciągnęło, co warto odnotować, nie tylko stałych bywalców tej placówki, ale też sporą grupkę młodzieży, przysłuchującej się z wielkim zainteresowaniem bretońskim muzykom.

(łuk)