Angielski przez muzykę to świetna metoda, żeby zachęcić uczniów do nauki języka obcego. Festiwal Piosenki Anglojęzycznej organizowany przez ZS nr 1 okazał się nie tylko dobrą zabawą, oderwaniem od szarej rzeczywistości szkolnej, ale także odkrył talenty wśród szczycieńskiej młodzieży.

Angielski przez muzykę

Ponad dwudziestu uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Szczytnie, prezentowało swoje umiejętności wokalne na scenie MDK-u w środę 1 kwietnia. Śpiewali solo, w zespołach lub parodiowali w języku angielskim znane gwiazdy muzyki, takie jak: Amy Winehouse, Metallica, Blue Cafe, Aqua, Queen. Ciekawostką jest, że nie wszyscy wykonawcy znają angielski.

- Często są to dziewczęta i chłopcy uczący się języka niemieckiego. Mimo to dają sobie doskonale radę śpiewając po angielsku – mówi jedna z organizatorek, nauczycielka jęz. angielskiego Kamila Zembrzuski. Pomysłodawczynią i główną organizatorką festiwalu jest od wielu lat Małgorzata Rogala, również nauczycielka języka angielskiego i etyki w ZS nr 1.

- Motto festiwalu brzmi „Muzyka jest lekiem dla zbolałego umysłu” - podkreśla Małgorzata Rogala. W przygotowaniach pomagały jej Kamila Zembrzuski, Teresa Stanford oraz inni nauczyciele, a także pracownicy domu kultury. Dla ukrytych talentów to jedyna szansa na pokazanie się na szerszym forum.

- Festiwal jednoczy młodzież z całego Szczytna. Widać, że oni się doskonale przy tym bawią – mówi Kamila Zembrzuski. Zainteresowanie imprezą było spore. Zabrakło wolnych miejsc i część widowni oglądała wstępy, siedząc na schodach, czy też stojąc przy scenie. Nikomu to nie przeszkadzało. Wykonawcy rozbawiali publiczność swoim zachowaniem, często także ubiorem, wprowadzając w wesoły nastój.

- Kocham śpiewać. Jest to moja pasja, dlatego wystąpiłam dzisiaj na scenie – mówi Joanna Górska z liceum ogólnokształcącego, która wraz z Szymonem Kowalskim z technikum handlowego, grającym na gitarze wykonała piosenkę 4 Non Blondes.

Publiczności bardzo podobały się popisy wokalne.

- Niektóre występy były naprawdę profesjonalne. Naturalne zachowanie na scenie i ładna barwa głosu wpadająca w ucho sprawiają, że nie chce się wracać do szkolnych zajęć - dzieliły się swoimi wrażeniami licealistki Ewa Deptuła i Andżelika Orzoł. Jury miało twardy orzech do zgryzienia. W tym roku poziom był bardzo wysoki. Po burzliwych i długotrwałych obradach wyłoniono najlepszych. W kategorii solistów pierwsze miejsce zajął Łukasz Elbruda (ZS nr 2), drugie duet Joanna Górska (ZS nr 2) i Szymon Kowalski (ZS nr 1) oraz Zuzanna Jankowska (ZS nr 2), trzecie przypadło Ewelinie Fąk (ZS nr 1). W kategorii zespoły pierwsze miejsce zajęli: Katarzyna Dobrońska, Michał Wróblewski i Arkadiusz Górski, drugie - Klaudia Mróz, Maciej Mackiewicz, Tomasz Urbaniak, Robert Brzeziński, trzecie - Beata Krawczyk, Anita Soliwoda (ZS nr 1).

(jbd)